The case for Optimism: репортаж з події TEDxKyiv

Затишна напівтемрява. У великій залі понад сто людей співають мовою народу сапоні, корінного племені Північної Америки. Ніхто з них не знає цієї мови. Більшість чує її вперше, але це не заважає співати.
На великому екрані прописані незрозумілі слова латиницею. Сенс пісні трохи пояснює музикантка Валентина Левченко, яка керує імпровізованим хором: «Ця пісня ритуальна. Народ сапоні вірив, що спів єднає небо і землю, минуле і майбутнє. Співаючи, вони зверталися до своїх пращурів, які дарували їм сили, зцілювали тіло й душу. У цьому я вбачаю оптимізм: знаючи своє минуле, мати сили йти вперед та любити себе». 
На обличчях присутніх у залі людей усмішки. Хтось плескає в такт мелодії, а хтось навіть танцює. Текст пісні на екрані поступово змінюється на слова, зрозумілі кожному у цій залі. 
На екрані напис «TEDxKyiv Live». Ми на першій офлайн події від команди TEDxKyiv від початку пандемії.

Імпульс спільноті

Остання масштабна подія TEDxKyiv Youth відбулася у 2019 році. Згодом пандемія, локдауни та обмеження на масові збори людей унеможливили події у звичному форматі. Утім, у 2021-му можливість вакцинування дала змогу відновити офлайн-заходи. Не зволікала і команда TEDxKyiv.
«Було важливо дати імпульс нашій волонтерській команді. Соціальне дистанціювання та радикальний перехід більшості організацій на дистанційний формат роботи через пандемію ще більш критично впливає на діяльність волонтерських ініціатив, зокрема і TEDxKyiv. Нам важливо було зарядитися атмосферою офлайну та поділитися нею з іншими. Важливо було також дати імпульс спільноті, показати, що події під час пандемії можуть бути безпечними. Насамкінець, у ці буремні часи погляд на контекст з глобальної сцени TED — ідеальна нагода для формату TEDxLive», — коментує ліцензіат і куратор TEDxKyiv Владислав Грезєв.

The case for Optimism

Цьогорічний формат події став унікальним та навіть експериментальним для команди. Захід складався з двох частин: онлайн-сесії та дискусії наживо. Онлайн-виступи транслювали з американського TEDMonterey: The case for optimism, тож гості заходу побачили їх одними з перших у світі.
А на офлайн-частині виступили відомі українські діячі та діячки, які раніше вже були спікерами й спікерками на подіях TEDxKyiv: засновниця незалежного «Дикого театру» та телеведуча Ярослава Кравченко, науковець Андрій Сем’янків MED GOblin, композиторка Валентина Левченко, коуч Вітаутас Бучюнас та політолог Євген Глібовицький.
Усі виступи об'єднувала наскрізна тема — оптимізм. Але кожен спікер і спікерка інтерпретували її по-своєму. 
Наприклад, дослідник Саада Бхаамла знаходить оптимізм у допитливості. У виступі він каже, що навіть спостереження за тим, як пісяють комахи може дати несподівані практичні результати. Активістка та вчена Лоретта Росс вбачає оптимізм у вмінні сприймати помилки та погляди інших з позиції любові, а не злості. А для біоінженерки Іші Дантар оптимізм – у розвитку науки, за допомогою якої можна відновлювати цілі екосистеми, рятувати землі та отримувати м’ясо без жорстокості.

Своїми думками з цього приводу ділилися й спікери офлайн-сесії.
«Оптимізм — це не надія, що у майбутньому все буде добре. Це радше надія на те, що все буде по-різному, в тому числі складно, але ми з цим впораємось», — зазначає Вітаутас Бучюнус, професійний коуч, який допомагає свідомим бізнес-лідерам та лідеркам.
Його думку про те, що оптимізм це не сліпа надія на те, що все буде добре, підтримує й Андрій MED GOblin: «Людині здається, що вона цар природи, що вона завжди буде на вершині. Коли ж це не справджується, людина розчаровується. Це не означає, що треба здатися і нічого не робити. Просто треба жити відповідно до того, що вважаєш правильним. Ось рецепт щастя». 
Проте не лише спікери говорили про оптимізм: гості теж ділилися своїми історіями в соцмережах під гештеґом #mycaseforoptimism. 
«Мені дуже не вистачало оптимізму весь цей рік. Негативні наративи у соціальних медіа, по телевізору — все це пригнічувало. Тому щойно дізналася про подію, не думала довго і придбала квиток», — розповідає Анна, гостя заходу.   

Офлайн розваги: як це було


На перерві між онлайн та офлайн сесіями для гостей працювала лаунджзона з різноманітними активностями від партнерів TEDxKyiv. Гості навчалися каліграфії, занурювались у світ безбар’єрності, віртуально подорожували Україною, вчилися шрифту Брайля, тестувалися на ВІЛ та дізнавалися свою групу крові. 
Атмосфера спонукала до розмов, що не вщухали впродовж усієї перерви. То тут, то там зустрічалися давні знайомі та знаходились нові друзі за чашкою кави. Здебільшого люди пили із власних горняток, які організатори заздалегідь  закликали взяти з собою, інших забезпечили багаторазовими склянками. Так, команда TEDxKyiv Live вже не вперше доводить, що івенти можуть і повинні рухатись у бік екоетичності. 

Подорож у часі: гості про формат без масок

Організатори TEDxKyiv Live велику увагу приділили безпеці: обов’язковими  умовами участі були наявність повної вакцинації та негативний результат експрес тесту на антигени, що робили гостям прямо на місці,  перед подією. Завдяки цьому подія проходила без масок та соціальної дистанції, що є неабияким здобутком у сучасній реальності. 
«Те, що TEDxKyiv відбувся, — це хороший приклад для всіх інших організацій в Україні, що навіть під час пандемії можна проводити події відповідально та безпечно. Так, трошки незвично. Усе одно інколи хочеться натягнути маску на обличчя за звичкою, але коли усвідомлюєш, що в цьому нема потреби виникає відчуття начебто ти в іншому світі, наче подорож у часі», — коментує Вікторія, гостя заходу.
«Неможливо ж обмежити заходи на наступні 100 чи 200 років, доки вірус ширитиметься планетою. Треба адаптуватися і власним прикладом демонструвати, що безпечно проводити події можливо», — ділиться ще один гість події Андрій. 

Чого чекати далі від TEDxKyiv

Про подальші плани ліцензіат та куратор TEDxKyiv Владислав Грезєв говорить з усмішкою та, звісно ж, оптимізмом: «Ми вже почали готувати спікерів до наступної події й в залежності від готовності виступів будемо формувати програму. Можливо, це буде невелика подія TEDxWomen вже в грудні, або велика подія наступного року. Побачимо за обставинами, адже на організацію заходів офлайн, особливо в приміщеннях, дуже сильно впливає пандемія».

Про автора

Діана Стилік Авторка TEDxKyiv та перекладачка. Навчається на рекламіста у Києвському національному університеті ім. Тараса Шевченка і мріє об'їздити весь світ. Волонтерка БО "Teenergizer" та ГО "Екодія".

Схожі статті