Як захистити свій сайт від тролів та агресивних гейтерів
Інтернет-тролем може стати будь-хто, хоча б просто через зіпсований настрій.
Скажімо, людину шпетили на роботі чи їй просто стало нудно — звісно, весь пережитий негатив вона прагне кудись вихлюпнути, і найпростіший варіант — загейтити інших в онлайні. Про це говорять дослідники Стенфордського університету.
Якщо це так, то, виходить, позбутися тролінгу взагалі нереально? Адже з поганим настроєм люди стикаються постійно.
Активістка та учасниця програми TED Fellows Есра’а Аль-Шафей із такою тезою готова сперечатися. Вона разом із командою однодумців створила онлайн-форум для представників ЛГБТ-спільноти Ahwaa — і от там майже немає тролів.
Секрет такого успіху — у методі ґейміфікації.
Передісторія
Платформа Ahwaa з'явилася понад 10 років тому. Її мета — підтримка гомосексуальних людей. На форумі користувачі отримують поради від інших представників ЛГБТ-спільноти, спілкуються про наболіле, шукають однодумців. Теми для обговорень дуже різні: від суто приватних (наприклад, «Я — бісексуальний/-на? Допоможіть зрозуміти») до гіпотетичних («Чи стали б ви гетеросексуальним/-ою, якби трапилася така можливість?»).
Ahwaa доступна для користувачів з усього світу, але передусім створена для представників ЛГБТ із країн Близького Сходу, адже там можливість такого спілкування — життєва необхідність.
В арабських країнах переважає негативне ставлення до гомосексуальності. Залежно від регіону, представників ЛГБТ-спільнот можуть не тільки цькувати, а й кинути за ґрати чи навіть стратити. Інтернет у таких умовах стає важливим і чи не єдиним джерелом комунікації, однак і він не дає гарантій безпеки. По-перше — через дії інтернет-тролів, по-друге — через втручання місцевих органів влади. В Єгипті, зокрема, правоохоронні органи використовують місцеві сервіси для знайомств, щоб відшукувати представників ЛГБТ.
Зважаючи на ці обставини, засновниця Ahwaa Есра’а Аль-Шафей подбала про те, щоб захистити арабську ЛГБТ-спільноту від кібербулінгу. Вихід знайшовся у ґейміфікації – використанні ігрових механізмів у неігровому контексті задля розв’язання певних проблем.
Трирівнева стратегія
Ґейміфікацію доволі часто використовують на багатьох форумах та в онлайн-спільнотах. Зазвичай для того, щоб надавати користувачам невеличкі винагороди за активність (наприклад, особливу відзнаку біля нікнейму тощо). Ahwaa, за словами пані Аль-Шафей, однією з перших використала методи ґейміфікації саме для захисту користувачів.
Для цього на сайті запровадили таку систему: реєструючи обліковий запис, ви отримуєте доступ лише до базових тем форуму. Аби розширити свої можливості для спілкування, варто залишати коментарі, створювати нові теми для обговорень тощо. Таким чином ви накопичуватимете спеціальні бали та підійматимете рівень свого форумного акаунту. Весь функціонал сайту стає доступний після досягнення третього рівня.
«Одразу після реєстрації ви не здогадуєтесь, що є недоступні вам функції, — говорить Есра’а, — Це зроблено навмисно. Ми хотіли, щоб люди самі досліджували спільноту, вкладаючи у це свій час».
Що більше ви коментуєте, ділитеся досвідом чи самі звертаєтеся за порадою, то більше балів накопичуєте. Якщо ваш пост чи коментар інші користувачі оцінять як корисний — це також принесе винагороду, причому вдвічі більшу. Так, подяка за пораду чи створення нової теми для обговорення приносять п’ять балів, а корисний коментар – десять.
Загалом для переходу на перший рівень необхідно набрати 100 балів, на другий – 500, на третій – 2 000. Переважна більшість користувачів Ahwaa перебувають на першому чи другому рівнях.
Такий підхід мотивує користувачів доброзичливіше ставитися одне до одного та створювати корисніший контент.
Як усе це допомагає захиститися від кібербулінгу?
Трирівнева система є своєрідним фільтром: ті, хто дійсно прагнуть конструктивного та дружнього спілкування вже за кілька годин здатні вийти на перший рівень. Щодо тролів – їм просто не стане терпіння виконати всі вимоги, адже заради цього їм доведеться витратити чимало часу, отож вже не вдасться миттєво виплеснути власну агресію.
«Аби перемогти тролів, спробуйте просто виснажити їх замість того, щоб банити. Бани можуть спровокувати набагато гіршу реакцію, – вважає Есра’а, і додає – на Ahwaa ще жодний троль не дістався третього рівня. Більшість із них так і залишилися в базових чатах, без можливості взяти участь у більш актуальних обговореннях.»
Трирівнева система Ahwaa також допомагає користувачам безпечно зустрічатися в офлайні. «Стосунки, сформовані на Ahwaa, часто виявляються дуже міцними, — розповідає Аль-Шафей. – Наша спільнота дає людям шанс ретельно вивчити одне одного, побудувати довіру ще до особистої зустрічі. Часто це призводить до колективних зборів та обговорення глобальних питань, як-от боротьба за права».
Не останнє значення має й обсяг авдиторії сайту. Наразі Ahwaa налічує понад 8 000 користувачів. Звісно, це навіть не варто порівнювати з показниками Facebook чи Reddit, однак саме така невелика кількість учасників допомагає захистити форум від надмірної уваги з боку влади, а також забезпечити приватність в обговоренні складних чи дуже особистих тем.
Що далі?
Ahwaa зростає приблизно на 1000 нових користувачів щороку, і цей показник влаштовує Аль-Шафей, оскільки вона обережно підходить до питань маркетингу. Головним інструментом залучення нових користувачів досі залишається «маркетинг поголосу».
Пані Аль-Шафей також співпрацює з ЛГБТ-спільнотами із різних куточків світу, допомагаючи їм створювати місцеві аналоги Ahwaa. Наприклад, в Болгарії, Індонезії та Пакистані.
«Чимало людей, що стикалися з онлайн-цькуванням, зацікавилися нашим підходом, – розповідає Есра’а. – Тому він, на мою думку, і надалі здобуватиме популярність».
Про автора
Кароліна Бендрик — Авторка TEDxKyiv