Чи ти знаєш свою Україну: неочікувані маршрути від Ukraїner

Яка вона — наша Україна? Авжеж — з високими горами, нескінченними степами, мальовничими каньйонами, старовинними замками й глибокими морями. Та чи дійсно ми її знаємо — з усіма прихованими закутками та дивовижними місцинами? Друга за розмірами країна Європи вміє здивувати різноманіттям туристичних напрямків навіть самих українців та українок. 
Напередодні 30-тої річниці незалежності України TEDxKyiv спільно із медіапроєктом Ukraїner склав нетиповий маршрут для подорожей Україною. Тож мова піде не про Львів, Карпати, Київ чи Одесу. Ми пропонуємо вам мерщій збирати наплічники, шукати вільні дати в календарі та вирушати у нові пригоди рідними краями!
Пропонуємо ловити хвилі в затоках Таврії, зустрічати світанки у Причорномор’ї, влаштувати фотополювання на рідкісних тварин Сіверщини, підкорювати крейдяні гори Слобожанщини або маститися лікувальними грязями Бессарабії. Деталі — у нашому путівнику.
Таврія. Ягорлицька затока
Почнімо із півдня України. Проте не думайте, що ми запрошуємо у Залізний порт, Лазурне чи Одесу. Пропонуємо спробувати зловити хвилі та дух пригод у північній частині Чорного моря. Тут, між Кінбурнським півостровом та Ягорлицьким Кутом, розташована Ягорлицька затока. Саме вона омиває береги Миколаївської та Херсонської областей.
Фото: Катя Акварельна/ Ягорлицька затока
У цій заповідній зоні, у селі Іванівка, уже близько семи років діє школа кайтсерфінгу. Кайтсерфінг — це офіційно визнаний водний вид спорту, у якому за допомогою кайту або ж спеціального «повітряного змія» спортсмени і спортсменки ловлять хвилі. Сюди, у затоку, щороку приїжджає все більше сміливців та сміливиць зі всієї України, щоб підкорити ці дві стихії — воду та вітер.
Ягорлицька затока найкраще підходить саме для тих, хто лишень відкриває для себе кайтсерфінг — завдяки кілометрам мілководдя тут не страшно падати у воду, а помірний вітер дозволяє комфортно проводити свої перші заняття.
Аби опанувати основи кайтсерфінгу достатньо близько 12 годин тренувань. Такий базовий курс зазвичай проходять за 3-4 дні. Його вартість складає 350 доларів. Водночас для тих, хто швидко вчиться, є можливість погодинних занять — вартістю 40 доларів за годину.
У школи є власна інфраструктура, зокрема намет для великих компаній та запаси прісної води. Тож перейматися ночівлею не доведеться.
Якщо ж вам не пощастить і погода буде безвітряною, школа пропонує спробувати інші види спорту: скімборд (дошка для катання на воді чи мокрому піску), слеклайн (ходіння по натягнутому стропі) чи сапборд (надувна дошка з веслом). Щоб перепочити від спортивних активностей, можна відвідати екскурсію: поруч є мальовничі ліси, а також друга за розмірами пустеля в Європі – Олешківські піски. 
Фото: Катя Акварельна/ Ягорлицька затока
Слобожанщина. Крива Лука
Мальовниче село Крива Лука безжально розвінчує стереотип про Слобожанщину як про виключно індустріальний район. Село розташоване за 130 кілометрів від Донецька та належить до Лиманської ОТГ. У 2014 році неподалік села точилися бойові дії. Сюди ж з початком війни на Сході України переїхали активні мешканці Донецька.
Сьогодні у селі активна громада вивчає спадщину регіону, розбудовує інфраструктуру та розвиває різноманітні туристичні програми, зокрема проєкт «Туристична Лиманщина». Його автори відкривають цікаві місця регіону для туристів і туристок — наприклад, заповідник «Крейдова флора», де височіють крейдяні схили з рідкісною флорою. Територія займає понад тисячу гектарів лісів.
Фото: Павло Пашко/ Крива Лука
Поруч з Кривою Лукою протікає річка Сіверський Донець — головна водна артерія Сходу України. Мальовничими пейзажами тут можна милуватися під час сплаву на байдарках та катамаранах, що набуває щороку все більшої популярності. А для тих, хто полюбляє подорожувати велосипедом місцеві підприємці пропонують унікальні авторські маршрути, які в усій красі показують історичний колорит регіону. 
Відпочити від міської метушні туристи і туристки можуть у кемпінгу. Тут є усе необхідне: наметове містечко, кухня, зона відпочинку та сад з фруктами та ягодами.  
Важливо, що у регіоні практично відсутні шкідливі для людини та довкілля виробництва, через що Лиманщину називають «легенями Донбасу».
Фото: Юрій Стефаняк/ Крива Лука
Причорномор’я. Станіславські кручі
Пам’ятаєте мальовничі скелі з кліпу Скрябіна «Місця щасливих людей»? Ми відкриваємо секрет, де їх можна побачити на власні очі.
Біля села Олександрівка солоні води Чорного моря з’єднуються з дельтами Південного Бугу й Дніпра, утворюючи мальовничий Дніпровсько-Бузький лиман. На його берегах височіють сорокаметрові обривисті глиняні схили — Станіславські кручі або як їх називають місцеві «Скелі» або «Херсонські гори». Саме ті, що й у кліпі.
Фото: Павло Пашко/ Станіславські кручі
Тут пропонують два туристичних маршрути на каяках: акваторією Дніпровсько-Бузького лиману та територією Національного природного парку «Нижньодніпровський».
Обравши перший варіант, ви зможете насолоджуватися Херсонськими горами та відвідати античне поселення «Скелька».
Другий варіант передбачає спокійну 8-годинну прогулянку серед багатої фауни з рідкісними птахами, на кшталт рожевого пелікана чи сиворакша!
Під час сплаву гостям видають усе необхідне спорядження: від рятівних жилетів до пристрою для радіозв’язку. До речі, каякінгом поблиз Станіславських круч можна займатися у будь-яку пору року, навіть взимку!
Загалом, каяки — ідеальний водний транспортний засіб, який дозволяє роздивитися всю красу природи, не нашкодивши їй.
Фото: Юрій Стефаняк/ Станіславські кручі
Сіверщина. Міжрічинський парк
Утекти від міської метушні, побути наодинці з природою, побачити лісові масиви, болота та луки можливо на Сіверщині,  а саме — у Міжрічинському парку.
Це один із найбільших регіональних ландшафтних парків України та природно-заповідних об’єктів Європи. Своєю назвою він завдячує розташуванню в межиріччі Дніпра та Десни. Пів століття тому з цих земель виселили кілька десятків сіл, розчищаючи територію для військових полігонів. Саме тому тут природа збереглася у своєму первісному вигляді.
Фото: Микита Завілінський/ Міжрічинський парк
Міжрічинський парк є прихистком для понад двох тисяч рідкісних видів рослин і тварин, понад 100 з яких занесені до Червоної Книги. Наприклад, кажани нетопирі та лосі. Останніх у парку живе 130 особин, що є найбільшою популяцією в Україні. 
Також у парку мешкають рисі, бобри та кабани; рідкісні птахи, такі як бугай, бекас, баранець (невеликий болотний птах). Тут гніздяться чорні лелеки та сірі журавлі.
Від заповідника регіональний ландшафтний парк відрізняється тим, що тут дозволено збирати гриби та ягоди, тож не забудьте прихопити із собою кошик. На території також є й історико-культурні пам’ятки: церкви XIX століття та музей традиційних ремесел регіону. Саме тут можна ближче познайомитися з бортництвом — лісовим бджільництвом.
Бессарабія. Сергіївка
Сергіївка — курортне селище поблизу Одеси, розташоване на березі Будацького лиману. На відміну від Затоки, сусіднього курорту з постійними нічними вечірками, галасом і дорогими катерами, це місце приваблює розміреним та спокійним ритмом життя. 
Фото: Олександр Ратушняк/ Сергіївка
Сергіївка — клімато-бальнеологічний курорт, де можна досхочу купатися, пити мінеральні води та маститися лікувальними грязями. Тут можна не лише розслаблено ніжитися на сонечку, а і знайти активний відпочинок. Селище розташоване на березі Будацького лиману і є місцевим осередком вітрильного спорту.
Тут регулярно проводяться тренування на маленьких вітрильних човниках. Завдяки навчанню у вітрильній школі ви вже за декілька занять зможете вправно боротися зі стихіями вітру та води, дізнаєтеся конструкцію човна та будете легко налаштовувати вітрила.
Фото: Олександр Ратушняк/ Сергіївка
Більше історій та маршрутів для своїх подорожей ви знайдете у Ukraїner.
Яскравих мандрів!

Про автора

Владислава Савкова Авторка TEDxKyiv. Проходила стажування на Радіо Свобода та телеканалі «Настоящее время» у Празі. Здобула ступінь бакалавра політології в Карловому університеті. Нині студентка факультету міжнародних відносин Вищої школи економіки у Празі.

Схожі статті