Інтро та екстра: в чому ваша особливість?
Кожному з нас хочеться дізнатися про себе якнайбільше. Для цього існує багато способів визначити свій тип особистості. У цьому тексті ви знайдете декілька цікавих історій, в яких впізнаєте себе і спробуєте зрозуміти — ви інтроверт чи екстраверт.
Хтось із вас скаже про себе щось на кшталт: “Я такий, як усі інші, в мені немає нічого особливого”. Або думає навпаки: “Я особливий, навіть якщо інші вважають мене зарозумілим бовдуром”.
“Моє головне завдання — зрозуміти життя людини у двох варіаціях: як особи, схожої на інших та особи не схожої ні на кого іншого в світі”, — каже професор Кембриджського університету Брайан Літтл, викладач психології особистості.
Але тільки ваша особиста оцінка себе, як людини нецікавої або навпаки цікавішої за інших, викликає справжній професійний інтерес, стверджує Літтл.
Спробуємо пояснити, чому так.
Психологія особистих рис
Психологія особистих рис — один із найвпливовіших підходів у науці про особистість. Вас оцінюють за п’ятьма факторами, які характеризують різницю між усіма людьми на планеті. В англомовній літературі ці риси складають акронім OCEAN:
- Openness / відкритість досвіду (схвальне сприйняття емоцій, пригод, незвичайних ідей)
- Conscientiousness / сумлінність (тенденція бути організованим та надійним)
- Extraversion / екстраверсія (енергія та комунікабельність)
- Agreeableness / доброзичливість (тенденція бути співчутливим)
- Neuroticism / невротизм (схильність до психологічного стресу)
Від кожного з цих факторів у тій чи іншій мірі залежить, як складається ваше життя, наскільки воно щасливе, цікаве та сповнене сенсу.
Відкритість та сумлінність — фактори, які відчутно впливають на успіх в роботі. Але є різниця. Відкриті люди досягають своєї мети завдяки зухвалості. Зі сторони це може виглядати навіть трохи дивно, але така стратегія працює. Сумлінні люди найчастіше отримують такий саме результат, але іншим шляхом — дотримуючись дедлайнів та домовленостей, роблячи свою справу професійно і навіть пристрасно.
Екстраверсія та дружелюбність — корисні риси для успішної комунікації з людьми. На своїх лекціях Брайан Літтл іноді розповідає студентам один факт, який одразу розкриває екстраверсію особистості.
Дорослій людині практично неможливо лизнути свій лікоть ззовні. Хтось з вас, напевно, щойно спробував це перевірити. І, скоріш за все, більшість з таких — екстраверти.
Три природи особистості
Для глибшого розуміння екстраверсії, розберемося в понятті “три природи” людини. Які вони?
- Біологічна природа, тобто те, як функціонування головного мозку пов’язане з психічними процесами та поведінкою людини
- Соціогенна природа, яка сформувалася під впливом культури, оточення та соціуму
- Унікальна природа, тобто індивідуальна специфіка, що складається з вільних рис характера, які людина проявляє задля досягнення певної мети та під час незвичних життєвих обставин
Одна з найхарактерніших рис екстравертів — це потреба у збудженні, яке настає через якісь дуже хвилюючі речі: гучні звуки, яскраві вечірки або виступи на TED. Усюди, де є щось збуджуюче та захоплююче, екстраверти притягуються один до одного наче магніти.
Але що у цей час роблять інтроверти? Інтроверти проводять час у затишних куточках, де рівень їхньої збудженості зводиться до мінімуму. Іноді складається враження, що такі люди не товариські, але це необов’язково так. Можливо, для них краще, коли їх рівень збудженості знижений — як емоційний, так і фізичний.
Наприклад, кофеїн — це швидка енергійна допомога, скоріш, для екстравертів, аніж для інтровертів. Коли екстраверти заходять о 9 ранку до офісу зі словами: “Мені необхідна чашка кави”, вони не жартують, їм дійсно потрібна порція кави!
Інтровертам навпаки — кава не допоможе, особливо якщо в них вже визначені завдання на день, які мають бути виконані якомога швидше.
Які ми у спілкуванні?
Екстраверти від спілкування потребують багато близьких соціальних контактів. Для комфортної бесіди вони стоять поруч, підтримують зоровий контакт і якомога довше розглядають свого співрозмовника. Професор Літтл розказує історію, яка яскраво демонструє тягу екстравертів до діалогу.
“Пам’ятаю день, коли я зайшов до вбиральні, рятуючись від надмірних емоцій того дня. І тут до сусідньої кабінки зайшов найсправжнісінький екстраверт. За кілька хвилин я почув голос свого сусіда по туалету, що звернувся до мене: “Привіт, це доктор Літл?”. Якщо щось може викликати у інтровертів піврічний закреп, так це стовідсотково розмови в туалеті”.
Екстраверти частіше за інших використовують пестливі форми звернення. Спочатку вони називають малознайомого товариша Дмитро, потім Діма, а за 5 хвилин ніхто навіть не помітить, як Дмитро стає Дімуськой.
Що в таком випадку відбувається з інтровертами? Для них Дмитро залишається Дмитром, поки він сам не дозволить більш близького звернення до себе. Ось і вся історія.
Секс в стилі інтро та екстра
У сексі ми тим паче різні. Брайан Літтл наводить результати дослідження, яке встановлює статистичний взаємозв'язок між частотою сексу та типом особистості:
- Інтроверти чоловіки — 3 рази на місяць
- Екстраверти чоловіки — 5,5 разів на місяць
- Інтроверти жінки — 3,1 разів на місяць
- Екстраверти жінки — 7,5 разів на місяць
Побутові реакції
Екстраверти полюбляють просту та категоричну манеру спілкування. Інтроверти навпаки — використовують контекстуально складні, невизначені та туманні формулювання.
“В мене був колега по проєкту — Том, який кардинально відрізнявся від мене. Двох настільки несхожих між собою людей просто неможливо собі уявити. Він екстраверт до мозку кісток, а я глибокий інтроверт”, — розказує профессор Брайан Літтл.
До їх спільного проєкту долучився третій колега на ім’я Майкл, через якого майже вся виконана робота провалилася. В кінці кінців бос спитав Брайана та Тома: “Що ви думаєте про Майкла?”
Відповідь інтроверта Брайана прозвучала досить витіювато: “Якщо чесно, часами Майкл схильний поводитися занадто напористо там, де це взагалі не потрібно”. Вислухавши цю відповідь, екстраверт Том заплющив очі від дратування: “Брайан, я тільки що сказав точнісінько те саме: Майкл — козел!”.
В побутових реакціях ми, інтра та екстра люди, зовсім не співпадаємо. Чи повинні ми через це хвилюватися? Звісно. Важливо знати про наші природні відмінності. Але хіба на цьому все? Хіба усі ми лише набір якихось рис характеру? Звісно, ні.
Запам’ятайте: ви дуже схожі на інших і одночасно не схожі ні на кого в цьому світі.
В чому криється особиста унікальність
Будь ви за характером Томом чи Брайаном, інколи ви можете бути як екстравертом, так і інтровертом. Але питання в іншому — чи є у вашій поведінці риси, які характерні лише для вас — те, завдяки чому ви і є особливою людиною.
Такі риси — це наша діяльність протягом життя, наші особисті цілі.
Прямо зараз у вас може бути особиста ціль, хоча ніхто і гадки про неї не має. Можливо, це дитина, яку ви намагаєтеся вилікувати і щоденно їздите до лікарні. Або цією метою є ваша мати, яка зараз потребує допомоги, і тепер ви маєте поводитися з нею у незвичній для вас манері.
Ви можете бути найбільш покірною людиною, але саме зараз ваша особиста ціль вимагає від вас упертості, бо тільки завдяки їй ви зможете подолати труднощі.
У незвичних життєвих обставинах, коли запускається неочікуваний сценарій подій, ми виявляємо свої вільні риси. Отже, ніколи не просіть охарактеризувати вашу особистість, тому що ми не завжди є тими, ким вважають нас інші.
При тому важливо не стати заручником вільних рис. Коли протягом довгого часу поводишся не властиво своїй природі — потрібна пауза, щоб відновити сили.
Матеріал адаптовано та підготовлено на основі виступу Брайана Літтла на TED.
About the author
Marharyta Hlebska — Авторка TEDxKyiv та студентка факультету «Реклама та брендінг» в університеті Сівітас в Варшаві. Організаторка онлайн-навчання в Школі бізнес-коучингу. Хобі: виготовлення свічок, йога.