Чи можливо пережити ядерний вибух? Так, але є нюанси
Поки весь світ побоюється третьої світової війни, українці вже готуються до можливого ядерного вибуху. На тлі постійних погроз Росії використати ядерну зброю у війні, українці все частіше намагаються самотужки розібратись, як убезпечити від радіації себе та родину. Інструкцій з порятунку пропонують безліч: від молитов та заговорювань до покупки професійного спорядження від радіації. Наші колеги з TEDx підготували коротке та зрозуміле відео по те, як пережити ядерний вибух. У цій статті ми розкажемо про основні правила, яких вони радять дотримуватись у разі ядерної загрози.
«Якщо ви бачите грибоподібну хмару, що утворилася внаслідок ядерного вибуху, – наведіть на неї руку з піднятим вверх великим пальцем. Якщо хмара за розміром буде більшою за ваш палець – ви перебуваєте в зоні радіаційного ураження і маєте негайно евакуюватися».
Цю рекомендацію поширювали в американській відеогрі Fallout. З часом вона стала настільки популярною, що вийшла за межі ігрового всесвіту. Деякі люди повірили у неї, сприймаючи як справжню пораду від американського уряду. Зацікавилися і вчені: дехто навіть спробував перевірити, чи дійсно правило піднятого пальця з Fallout здатне врятувати життя. Результати виявилися цікавими. Якщо палець витягнутої руки перекриває «гриб» від вибуху бомби потужністю 15 кілотонн – уникнути значного радіаційного ураження дійсно можливо. Але тільки за умови, що ви встигнете втекти на відстань 1,65 км протягом найближих півгодини і будете бігти проти вітру.
Для нас вся ця історія означає лише одне: треба критично ставитися до будь-яких порад у соціальних мережах. Перевіряйте їх на відповідність офіційним рекомендаціям. Наприклад, такий перелік порад у випадку ядерної загрози підготував уряду США .
Тож що варто знати про ядерний вибух?
- Ядерний вибух виникає в результаті поділу атомного ядра на частки. Такий процес супроводжується колосальними викидами енергії – вона і породжує вибух, який ззовні нагадує величезний вогняний шар. При поділі атомів окремих речовин, наприклад, урану, виникає ланцюгова ядерна реакція. Це процес, при якому нейтрони поглинаються іншими атомами, що знаходяться поблизу. Це запускає чергові процеси поділу ядер й, відповідно, призводить до нових вибухів.
- Сила вибуху ядерної зброї вимірюється у кілотоннах та мегатонах. Одна кілотонна дорівнює тисячі тонн у тротиловому еквіваленті. Одна мегатонна – це мільйон тонн у тротиловому еквіваленті. Бомба з силою вибуху 10 кілотонн в мить знищить кілька міських кварталів, а вибухова хвиля розповсюдиться ще на кілька кілометрів. Врятувати тих, хто опинився в епіцентрі вибуху, неможливо. Шанс на виживання є тільки у тих, хто знаходився у радіусі дії вибухової хвилі або далі.
- Атомна і термоядерна зброя – це не одне й те саме. Принцип дії обох базується на хімічній реакції поділу ядра, але досягається вона різними методами. Як наслідок, термоядерні бомби вибухають набагато потужніше, ніж атомні, іноді – в сотні тисяч разів. Для порівняння, сила вибуху «Товстуна» – атомної бомби, скинутої на Нагасакі, складала 20 кілотонн (22 000 тонн в тротиловому еквіваленті). Сила вибуху термоядерної «Касл Браво», яку американці випробовували у 1954 році, дорівнювала 15 мегатонн (15 млн тонн в тротиловому еквіваленті).
- Після охолодження вогняного шару нестабільні атоми, що утворилися внаслідок вибуху, змішуються з частками бруду, сміття, землі, попелу – всього, що потрапило у повітря. Так виникають радіоактивні частки – дрібні піщинки, що випромінюють радіацію. Вони, наче сніг, повільно падають на землю, через це їх ще називають “радіоактивними опадами”. Значні викиди радіації вражають напряму клітини організму, викликаючи мутації. Ні, зайві руки не виростуть. Проте можливий розвиток онкозахворювань, променевої хвороби, зниження рівня імунітету, поява радіоактивних опіків і навіть смерть. Радіоактивні опади покривають території у кілька кілометрів від епіцентру вибуху, а вітри розносять їх на десятки кілометрів далі.
- Під час ядерного вибуху виникає неймовірно яскравий спалах. Він призводить до тимчасової втрати зору, яка триватиме до хвилини. Крім того, жар вогняного шару здатний плавити споруди та інші об’єкти. Цей жар також шириться на прилеглі території внаслідок вибухової хвилі.
Як діяти, побачивши ядерний гриб?
- Ховатися
Якщо під час вибуху ви опинились на вулиці, то потрібно негайно прямувати до найближчої цегляної або бетонної будівлі. Потрібно спуститися у підвал, або зайняти позицію всередині будівлі якомога далі від зовнішніх стін та даху, якщо його немає. Найкраще заховатись всередині багатоповерхівки. Так ви захистите себе від ударної хвилі, жару, уламків або шматів ґрунту (їх розкидує по околицях, якщо бомба розірвалася близько до землі).
Навіть якщо ви досить далеко і впевнені, що вибухова хвиля вас не дістане, все одно варто сховайтися. Радіоактивні опади з’являються десь через 15 хвилин після вибуху – за цей час вкрай важливо знайти сховище.
Вікна від радіації не захистять, адже радіоактивні частки мають тенденції зменшуватися у розмірі, мандруючи простором. Тому краще сховатися під землею або у приміщенні, де не має вікон – такий «щит» дає більш надійний захист.
Якщо ви не встигаєте потрапити всередину будинку до появи вибухової хвилі, то потрібно ховатися за будь-якими об’єктами, які можуть виконати роль паркану та уберегти вас від уламків. Лягайте на землю обличчям вниз, не торкаючись руками очей, носа, або рота. Коли вибухова хвиля мине, у вас буде ще 10 хвилин, щоб знайти прихисток до появи радіоактивних опадів.
- Чекати
Потрібно чекати щонайменше 24 години, адже половина обсягу радіації викидається у повітря одразу після вибуху, і досягає 80% протягом дня. Тому лишаючись в укритті протягом доби, ви рятуєте себе від найбільш небезпечних наслідків ураження радіацією.
Навіть, якщо ви не встигли в укриття та потрапили під радіоактивні осади, у вас ще є можливість уникнути значних ризиків для здоров’я. Для цього потрібно швидко знайти укриття та зняти з себе одяг (якщо немає можливості повністю переодягтися, то можна зняти верхній шар одягу). Після цього потрібно прийняти душ та вмити обличчя, намагаючись не торкатися руками очей, носа чи рота. За відсутності душу можна протерти шкіру та волосся вологою серветкою або тканиною. Те саме потрібно зробити з домашніми тваринами, якщо вони опинились поруч з вами.
- Слідкувати за новинами
Телефони, телебачення та інтернет скоріш за все не працюватимуть після вибуху, адже він провокує потужний електромагнітний імпульс. Такий імпульс виводить з ладу всю техніку у радіусі 3-4 кілометрів від епіцентру. Єдиний більш-менш надійний варіант – це радіо, що працює від батарейок або ручного налаштування. Потрібно увімкнути його та чекати на офіційні повідомлення про евакуацію.
І хоча ядерний вибух – надпотужна сила, яка знищує все на своєму шляху, шанс на порятунок є. Наукові експерименти показують, що шанси вижити, дотримуючись наведених рекомендацій, існують. Будемо сподіватись, що вони ніколи не знадобляться людству.
Про автора
Кароліна Бендрик — Авторка TEDxKyiv