Чи почувались ви коли-небудь «недостатніми»?
Якщо ваша самооцінка постійно змінюється залежно від думки інших людей, насамперед знайте – ви в цьому не самотні. Утім, на думку психологині Міґ-ґен О’Райлі, можна кинути виклик такому образу мислення і знайти новий спосіб сприйняття себе.
Як часто, коли вас запитують «Чим ви займаєтесь?», ви відчуваєте, що це питання має на меті визначити, скільки уваги чи поваги до вас варто виявляти?
Таке питання на виступі TEDxSJSU озвучила Міґ-ґен О’Райлі, штатна психологиня у Медичному центрі Вадена Стенфордського університету в місті Пало-Альто, що в Каліфорнії.
Можливо, з вами траплялося, що після відповіді на питання щодо вашої діяльності, ви побачили, як змінюється вираз обличчя вашого співрозмовника, і відчули, як все всередині вас наче опустилося. Паршиве відчуття. Замість того, щоб бути уваженим і цінованим за свою особистість, ви відчуваєте, як натомість вашу «вартість» оцінили — і виявилось, що вона для вашого співрозмовника недостатня. Проте річ навіть не у «достатньості» або ні, адже отримати кивок схвалення теж не надто добре. Навіть якщо після схвалення іншими ви видаєтесь собі «переможцем», зрештою ви можете програти, адже у разі, якщо обставини вашого життя зміняться за певний час, то ви знову можете опинитися поза межею «вартості».
О’Райлі згадує яскравий приклад зі свого життя. Одного разу на вечірці вона підійшла до господаря будинку (вони не були знайомі), щоб подякувати йому за гостинність. Вона усміхнулася і простягла руку, на що господар зненацька сказав «Представтесь». Тоді ж його друг, який стояв поруч, повторив питання із більшою ясністю: «Представтесь. Поясніть, чому варто з вами розмовляти.»
О’Райлі розповідає: «Мої думки розділилися. З одного боку я почала швидко і панічно вирішувати це питання. Я намагался швидко пригадати, що такого екстраординарного я можу продемонструвати, аби переконати цю людину, що я варта її часу?
Та водночас інша сторона була приголомшена. Це стало лакмусовим папірцем для подальшої розмови. І зараз я щаслива зазначити, що моя обурена половина перемогла. Я вирішила не брати участі у цьому, тож просто сказала «ще раз дякую за гостинність» і пішла.
Цей інцидент спонукав О’Райлі замислитись над тим, як такі, здавалося б, майже непомітні моменти можуть повністю зруйнувати самооцінку, а зрештою мати руйнівний вплив на життя.
«Як психологиня, яка стикалася із сотнями людських історій, я бачила на власні очі, як думка про те, що ти «недостатній», крала у людей мрії, амбіції, стосунки, здоров'я і щастя.»
Для багатьох із нас такі ситуації перегукуються із випадками з дитинства, коли ми відчували, як наша значимість визначалась іншими людьми — зазвичай дорослими — і змінювалася залежно від їхнього схвалення щодо останньої оцінки, гри, виступу чи досягнення. Замисліться на мить і пригадайте, коли вперше ви почали міркувати про те, ким ви мусите бути, щоб стати значимим у цьому світі? Щоб видаватися «вартими» в очах вашого оточення?
Можна нескінченно занурюватися в колишні травми, проте зрештою важливо ось що: незважаючи на те, наскільки такий досвід і почуття є глибоко вкоріненими — ми можемо звільнити себе від думки, що ми «недостатні».
Так, це може забрати чимало часу, тому, перш за все, варто набратися терпіння. Цей процес може тривати упродовж всього життя.
Психологиня дає практичні поради, із чого почати цей шлях – шлях зміни уявлення про власну «недостатність».
Займайтеся тим, що робить щасливими саме вас
Сумніви у власній цінності часом можуть призводити до того, що ви беретесь за певну роботу лише тому, що вона (як вам видається) зробить вас кращими в судженнях інших людей. Та коли востаннє ви робили щось не для того, аби прикрасити ваше резюме чи підвищити власний статус в чужих очах, а саме тому, що ви насолоджувались цим?
Займатися речами, від яких ви по-справжньому кайфуєте, надзвичайно важливо, бо саме завдяки цьому ми стаємо кращої думки самі про себе. Це дає нам можливість дивитись ширше і сприймати себе й інших у безумовний спосіб. Коли ви у потоці натхнення робите те, що насправді любите, ви дійсно можете позбавитись тягаря суджень і очікувань.
Визнайте та усвідомте власну цінність
Віра у свою самодостатність не означає, що ви маєте занизити планку досягнень у своєму житті, ні. Натомість це значить, що ваша самодостатність залишається незмінною, незалежно від ваших успіхів; ваші досягнення на неї не впливають. Завжди рухайтеся вперед і досягайте ваших цілей, але завжди пам’ятайте, що у вас є межа власної цінності, яку ви не можете перетнути. Незалежно від обставин.
Також не думайте, що усвідомлювати власну внутрішню цінність означає бути зарозумілими. За словами О’Райлі, гординя звучить як «я можу це зробити, бо я найкращий», тоді як здорове відчуття власної цінності звучить так: «ця справа важлива для мене, тож я спробую зробити її якнайкраще. Але те, як я зрештою її зроблю, не визначає мене як людину.»
Коли ви знайомитесь з новими людьми – розширте межі. Не визначайте себе та інших через роботу, титул чи школу
Якщо ми бажаємо позбутись суджень, ґрунтованих на «то чим ти займаєшся?», нам варто змінити і підхід до відповіді. Наступного разу, коли вас запитають про вашу діяльність, не вказуйте рід занять чи місце навчання, натомість розкажіть про те, чого ви прагнете або про що мрієте; спробуйте змінити традиції міжособистісного спілкування і зламати кліше.
Відповідайте любов’ю та прийняттям на успіхи та невдачі ваших рідних, друзів чи колег
Як вже говорилося – ми маємо сформувати нове ставлення до життя, якщо хочемо здолати образ мислення, коли оцінюється «вартість» або ж «недостатність» в людях. Тож нам необхідна культура, яка допомагала б нам сприймати людей інакше, аніж продукт чи предмет, який можна оцінити за «вартістю і якістю».
Цінуючи своїх близьких і показуючи їм, що ваша турбота безумовна; що вона не залежить від їхніх досягнень, ви можете довести їм, що вони варті більшого. Подумайте лишень, наскільки іншим міг би бути світ, якби кожен з нас відчував, що кожен без винятку має свою особливу цінність, варту поваги.
Матеріал створено на основі виступу О’Райлі на TEDxSJSU:
Про автора
Анна Рябенко — Авторка TEDxKyiv, маркетологиня, вчителька танців та молода підприємниця. Космополіт та затята мандрівниця. Захоплюється мистецтвом, постійним саморозвитком та генерацією ідей.