Тренд на рескілінг: креативні професії, які українці можуть швидко опанувати. Колонка Наталі Чуловської, комунікаційниці Projector Creative & Tech Foundation
Наталі Чуловська, комунікаційна менеджерка Projector Foundation — фундації від інституту Projector Institute, яка допомагає дівчатам та жінкам здобути професії у креативних і технологічних індустріях.
Projector Creative & tech Foundation запустили у квітні 2022 року, щоб надихнути та навчити 5000 українських жінок, які тимчасово залишили рідні міста, новим професіям у креативних та IT індустріях. Зібрані шляхом фандрейзингу кошти витрачають на запуски коротких інтенсивних програм, після проходження яких жінки можуть розпочати новий карʼєрний шлях. Серед курсів — Graphic Design, IT Project Management, SEO Beginning, QA, Motion Design, Front-end та інші.
Наталі ділиться чотирма найпопулярнішими креативно-технічними професіями серед стипендіаток та дає поради, як підготуватися до зміни професії.
Що таке рескілінг і чому він важливий вже сьогодні?
Часи, коли новоспечені працівники закінчували університети перед тим, як приєднатися до нової компанії, щоб почати «роботу на все життя», давно минули. Недавні дослідження показують, що термін перебування на посадах в одній компанії становить найбільше п’ять років після дати початку роботи. Далі працівники залишають компанії, які не інвестують у їхнє навчання та розвиток, на противагу конкурентам. Роботодавці, що не розуміють цінності концепції lifelong learning, не тільки втрачатимуть кращих робітників, а й суттєво відстануть від своїх колег на ринку.
У звіті за жовтень 2020 року некомерційна організація The Confederation of British Industry (CBI) та міжнародна консалтингова компанія McKinsey оцінили, що протягом наступного десятиліття 90% працівників потребуватимуть перекваліфікації. 26 мільйонів людей потребуватимуть підвищення кваліфікації, а 5 мільйонів — повної перепідготовки та рескілінгу, оскільки їхні професії зазнають фундаментальних змін.
Тож сьогодні ми говоримо про дві найбільші тенденції, які так чи інакше впливають на кар’єру кожного:
- підвищення кваліфікації, що має на меті розвиток професійних навичок за допомогою постійного навчання, аби йти в ногу з розвитком вашого напрямку діяльності та технологічними розробками;
- рескілінг — (від англ. reskilling) опанування нових навичок або пошук нового покликання, щоб узяти на себе нові обов’язки, виконати нову роль або взагалі розпочати нову кар’єру.
За час війни росії проти України щонайменше 5 мільйонів українців втратили роботу. Ще 7 мільйонів людей покинули країну через бойові дії і також стикаються з проблемами працевлаштування за кордоном. Тому питання рескілінгу для таких українців стоїть на першому місці.
Топ професій, які найчастіше обирають стипендіатки
1. Вебдизайн — це створення візуальної частини будь-якого сайту. Такі спеціалісти поєднують функції вебресурсу з привабливим і зрозумілим для користувача виглядом інтерфейсу. За кілька місяців реально опанувати базові навички професії: почати користуватися фаховими інструментами, наприклад, Figma; вивчити головні принципи роботи, зокрема, верстку тексту; ознайомитися з елементами навігації, графічними прийомами, структурою, а також навчитися адаптовувати дизайн до різних версій гаджетів тощо.
2. Графічний дизайн — це про створення візуального стилю, який включає роботу зі шрифтом, кольором, формою, ілюстраціями, композицією. Результатом роботи графічних дизайнерів є прояви бренду в різних форматах — від логотипів до великих рекламних кампаній. Дуже важливою для графічних дизайнерів є надивленість, яка дозволяє відшукувати глибокі сенси й аналогії та створювати нове.
3. UX дизайн — той самий, що у вакансіях можна часто зустріти через риску з UI. Та якщо UI дизайнери саме створюють візуальний продукт, то робота з UX (дослівно: досвід користувача) означає дослідження всього шляху юзера на сайті чи в застосунку. Такі спеціалісти займаються аналізом ринку, створюють прототипи, занурюються глибоко в функції продукту, щоб якісно його створити з нуля чи покращити наявний.
4. Проєктний менеджмент — і тут варто згадати саме проєктний менеджмент в ІТ, викладати який обрали ми (хоча підходи з курсів ефективні й корисні навіть для роботи в НГО). Проєктні менеджери працюють з короткотривалими проєктами, планують їх виконання і стежать за реалізацією, постійно взаємодіють з людьми (командою і замовниками).
Поради для українців та українок, які бажають змінити сферу роботи
- Знайдіть правильну мотивацію для навчання
Навчання — це завжди непросто. Особливо, якщо ви націлені на кардинально нову для вас сферу. Будьте готові, що без труднощів та викликів не обійдеться, тому ми з командою радимо з самого початку знайти правильну мотивацію. Мету, яка щодня вам буде нагадувати, чому ви пішли цим шляхом. Утім, мета може зʼявитися і після більш глибокого аналізу ринку чи себе самого. Наприклад, ви дізнаєтеся, що є затребуваність працівників цієї сфери в місті/країні, де ви зараз перебуваєте, або ж знайдете мотивацію в тому, щоб розкрити свої природні таланти у сфері, з якою раніше не були знайомі.
- Не ставте перед собою завищені цілі
Великі цілі досяжні, але поступово. Для опанування нової професії потрібен час та практика. Щоденні самостійні заняття наблизять до рівня, який ви собі намітите. Ставте невеликі чіткі цілі та завдання, розбиваючи великий за обсягом навчальний матеріал на частини. Так ви побачите, скільки роботи вже виконали, і буде підтримувати мотивацію на належному рівні.
- Переходьте до практики
Знаходьте час та можливості для додаткових практичних занять у новій сфері. Креативно-технічні професії можна опанувати лише через практику. Банально, та чим більше ви будете практикуватися, тим вільніше почуватиметеся в новій робочій сфері.
Як це зробити, коли реальної роботи ще немає? Почніть збирати портфоліо з навчальних проєктів, навіть якщо вони не були втілені в життя. Практикуйтеся «набивати руку», наслідуючи відомих професіоналів в обраній вами сфері: розбирайте їхні кейси та спробуйте створити власний проєкт на їхній основі в навчальних цілях.
- Оточіть себе однодумцями з нової сфери
Створіть навколо середовище, котре буде вас щоразу глибше занурювати в нову сферу діяльності. Викладачі, куратори, експерти та професіонали, видання, тематичні конференції та публікації — нехай контент, який ви споживаєте щодня, буде корисним. Окрім того, тримаючи руку на пульсі подій, легше буде заводити нові потрібні знайомства чи то онлайн, чи за місцем перебування. Радимо знайомитися і запрошувати на зустрічі людей, котрі займаються тою ж професією, яку опановуєте ви. Навіть таке звичайне спілкування допоможе вдатися в тонкощі нової сфери.
- Зверніться до ментора
Зростати професійно швидше може допомогти ментор — людина зі сфери, яка готова ділитися досвідом, інсайтами та власними підходами. На таких зустрічах можна розвіяти свої страхи, спростувати міфи та загалом скласти власну думку про роботу в новообраній сфері. Ми у Projector запустили окрему Mentorship Platform, де за донат на благодійність та перемогу можна отримати менторську сесію від експертів топових creative & tech компаній.
- Не бійтеся робити помилки
Помилки — це частина навчального процесу. Зробіть так, щоб вона зіграла вам на користь: допустивши помилку, проаналізуйте та зафіксуйте її і наступного разу будете розуміти, як діяти.