Як зрозуміти, чого ви насправді хочете

У стресових ситуаціях може з’являтися до болю знайоме відчуття, коли сили та впевненість зникають, лишаючи нас віч-на-віч із нашими страхами та відчаєм. Ось так  усього за мить ми стаємо заручниками власних тривог та збиваємося зі шляху до наших мрій. 

Американська спеціалістка з національної безпеки, кар’єрна тренерка та письменниця Ашлі Шталь ділиться трьома кроками, які допоможуть відновити зв’язок зі своїми цілями та бажаннями, зробити те, що вона називає «поворотом», – позбутися страху та отримати від життя те, чого ви по-справжньому хочете.
Одного дощового дня батьку Ашлі Шталь зателефонували з незнайомого номера. На іншому кінці слухавки він почув жіночі крики та плач. А потім чоловічий голос повідомив, що його доньку викрали. Лячно бодай уявити, якого болю завдав чоловіку цей дзвінок, адже він лише пів року тому втратив старшу доньку, а тепер під загрозою опинилося ще й життя молодшої. 
За таких обставин містер Шталь був ладен виконати будь-які вимоги викрадачів, і вже вирушив до банку по  гроші для викупу, ледь встигнувши попросити дружину зателефонувати у поліцію. 
Поки світ батька Ашлі руйнувався на його очах, дівчина насправді спокійно проводила інтерв’ю у своєму офісі. Лише після того, як розмова з гостем завершилася, Ашлі побачила на екрані телефона безліч пропущених дзвінків та одне повідомлення: «Це поліція. Ми з вашою сім’єю. Перетелефонуйте». Шталь відчула, що по той бік телефона відбувалося щось, що може зруйнувати її життя. 
Одразу зв’язавшись із поліціянтом, дівчина підтвердила, що вона у безпеці, однак найбільше її хвилювало, чи все гаразд із її сім’єю. За мить у слухавці почулася метушня (батько Ашлі саме готувався виконати вимогу викрадачів і заплатити викуп) та голос офіцера поліції.
«Містере Шталь, покладіть слухавку! – кричав поліціянт. – Вона  на зв’язку. Це афера!»
За кілька секунд батько Ашлі схопив телефон сержанта та незвично нерішучим голосом запитав у доньки: «Це ти?». Переконавшись, що вона в безпеці, містер Шталь вибухнув плачем.
Попри те, що ця історія щасливо скінчилася, Ашлі не давало спокою одне – як злодіям вдалося так легко ввести в оману її батька?
Я сам собі викрадач
Ймовірно, що батько Ашлі, як і багато хто з нас, опинившись в епіцентрі страху, був наскільки наляканий, що навіть не зміг обдумати, чи справді хтось когось викрадав. Аналізуючи пережитий досвід, Ашлі запитувала в себе, чому хтось обирає шлях викрадача та ошуканця, і як узагалі одна людина може завдати стільки болю іншій. Наймовірніше, для когось – це просто спосіб вижити, задовольнити свої потреби чи оплатити рахунки. Однак, обираючи такий шлях, людина немов краде сама в себе шанс на краще життя, яким вона хоче і може жити насправді. Але невже це проблема лише для злочинців?
Ашлі Шталь пропонує всім нам чесно відповісти собі: можливо, ми самі собі викрадачі?
Тренерка пояснює, що коли нас охоплює тривога, ми втрачаємо не лише сили, а й зв’язок зі своїми справжніми бажаннями. Аби розв’язати цю проблему, Шталь пропонує метод «повороту», що містить три кроки і допомагає позбутися нав’язливих страхів та відновити  зв’язок зі своїми справжніми бажаннями та цілями. 
Крок 1. Влаштувати сеанс самоаналізу. Що тримає нас у полоні?
Цей крок означає, перш за все, бути чесними з собою. Ми приходимо у світ сповнені любові, креативності та натхнення. Проте згодом  ми вчимося боятися. 
Страх – це внутрішня система сигналізації, що потрібна нам, аби вижити. Скажімо,  ми вчимося дивитися в обидва боки, перш ніж переходити вулицю, або не торкатися плити, коли вона гаряча. Часом життя завдає дедалі сильніших ударів, і зрештою ми перестаємо ризикувати та боїмося більше. Ми називаємо  себе «практиками» та «реалістами», хоча зазвичай ми ті самі мрійники, якими були колись, але на нашому шляху до мети з’явився страх, – пояснює Ашлі.    
Дехто з нас може навіть навмисно ховатися від правди. Наприклад, страх змушує вас не думати про те, що насправді ви ненавидите свою роботу, адже ви не знаєте, що робити після звільнення. Або ж уникаєте правди про те, що у вас проблеми зі здоров’ям, бо боїтеся сходити до лікаря й  почути діагноз. 
Хай там що, зазирніть всередину себе та погляньте на всі ці речі відверто, радить Шталь. 
Крок 2. Йти за своєю свободою. Коли ми почуваємося добре?
На думку Ашлі, другим кроком потрібно навчитися звертати увагу на те, що змушує вас почуватися добре. Однак як налагодити цей зв’язок зі своїм тілом?
«Якщо ваша нервова система подає вам знаки: тривожність, нервовість, дискомфорт – дослухайтеся до них. Ваш організм – це месенджер, який постійно дає зворотний зв’язок»
Учені називають наш живіт «другим мозком», адже він містить понад 200 мільйонів нейронів  (стільки ж міститься у мозку кота чи собаки). Тож якщо ваша нервова система б’є на сполох  –  довіртеся їй. Ваш організм – це месенджер, який дає постійний зворотний відгук.
Зазирнувши в очі правді під час першого етапу, ви, можливо, відчуваєте, як усередині закипає біль. Однак, наголошує Ашлі, пам’ятайте, що такий болісний симптом може стати початком нового життя. На додачу тренерка пропонує записувати всі свої ідеї й бажання та перевіряти, як на них реагує тіло. Що ви відчуваєте  – радість чи страх, свободу чи неволю? 
Усі свої відчуття дівчина радить занотовувати у так званому «щоденнику радості». Коли ви відчуєте спустошення, знайдіть час, аби впродовж 30 днів записувати кожний момент, який дарував вам щастя. Байдуже, чи це була розмова з незнайомцем у черзі до вбиральні, чи успішно проведена робоча зустріч  –  це може бути будь-що. 
По завершенню експерименту проаналізуйте, чи є закономірності в тому, коли ви відчували себе сповненими натхнення та радості. Склавши такий набір корисних навичок, ви вже не будете тікати від страху і не дозволите йому викрасти себе на шляху до омріяного життя.  
Крок 3. Діяти. Чи ми справді перфекціоністи?
Яким би хорошим не був ваш «щоденник радості», його  буде недостатньо, аби реалізувати всі наші плани на краще життя. Останній етап – це час, коли потрібно діяти. 
«Перфекціонізм – ваш найгірший ворог. Це своєрідна маска, яку ми вдягаємо, коли боїмося невдачі»
Аби стати сильними, перегляньте свій список, з’ясуйте,  що вам подобається, проаналізуйте, як до вас відгукується  тіло, відчуйте відповідальність  та починайте діяти. Головне –  пам’ятати, що перфекціонізм у цьому випадку – ваш найгірший ворог. Це своєрідна маска, яку ми вдягаємо, коли боїмося невдачі. Ясність і впевненість з’являються  не під час роздумів, а вже тоді, коли ми починаємо діяти, тож  не бійтеся робити крок уперед та коригувати свій курс на шляху до мети.
Згадуючи про інцидент із «викраденням», Ашлі Шталь думала про свого батька. Він ладен був  переказати всі свої збереження на рахунок телефонного незнайомця. Так, у критичний момент містера Шталя покинули сили через небувалий відчай та переляк. І це може трапитися з будь-ким. 
Утім, наголошує Ашлі, усі ми можемо звільнитися від нав’язливого страху та переживань. Для цього варто влаштувати сеанс самоаналізу, йти за тим, що нам подобається,  та діяти. Незалежно від того, на якому етапі наразі перебуває ваше життя, ви маєте шанс на успіх. 
Наступного разу, коли на вас знову полюватиме страх, згадайте слова Ашлі: «Настав час зробити “поворот”!»
Матеріал створено на основі виступу Ашлі Шталь на TEDxLeidenUniversity Talk. Переглянути повне відео можна тут: 

Схожі статті